STREFA KONSUMPCJI

STREFA ŻYWIENIOWA

Jadalnia Sanatorium „Energetyk”Sanatorium ENERGETYK zaprasza Gości nowoczesnym i przytulnym wnętrzem, a także różnorodnością kuchni polskiej.

Znajdą tu Państwo smaczne dania tradycyjnej kuchni domowej. Nasi kucharze dbają o to, aby dania były nie tylko smaczne, ale również zdrowe i odpowiednio podane. Dzięki szerokim ofertom handlowym wybieramy produkty najwyższej jakości korzystamy z najlepszych i zawsze świeżych składników .Wszelkie ciasta, pierogi , kluski to wyrób własny naszych kucharzy.

Dzięki fachowej opiece dietetycznej mają Państwo możliwość skorzystania z różnorodnych diet oraz profesjonalnych porad.
Na życzenie Gości serwujemy posiłki w ramach diety:

podstawowej
lekkostrawnej
cukrzycowej
wątrobowej
niskokalorycznej (1100 kalorii)
Wieloletnie doświadczenie, stała – wysoko wykwalifikowana kadra, rodzinna atmosfera sprawiają, że przebywający u nas Goście szybko regenerują siły i powracają do zdrowia.

Naszym Gościom dajemy możliwość dowolnego kształtowania liczby i rodzajów posiłków.

W ofercie ośrodka znajduje się następujące rodzaje posiłków:

Śniadanie
Obiad
Obiado-kolacja
Kolacja

PODSTAWOWE DIETY SERWOWANE W SANATORIUM ENERGETYK.

Dotyczy schorzeń, w których występuje przewlekła hiperglikemia z zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek, wywołane nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Dieta u osób z cukrzycą jest bardzo ważna częścią terapii. Dieta cukrzycowa dostarcza odpowiedniej ilości białka, węglowodanów które dostarczane są w diecie w postaci złożonej. Posiłki główne zawierają białko zwierzęce, warzywa, owoce dieta jest bogata w błonnik pokarmowy, co pozwala na regulacje pracy przewodu pokarmowego oraz spalania wchłaniania węglowodanów i wpływa korzystnie na poziom glukozy we krwi po posiłku. Ograniczone jest spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zastępując je tłuszczami pochodzenia roślinnego.

Stosowana w schorzeniach wątroby . Ogranicza spożycie produktów i potraw tłustych, półproduktów wzdymających , zawierających stosunkowo dużo błonnika, wędzonych, potrawy przygotowywane są różnymi sposobami: na parze, gotowane na wodzie, duszone bez dodatku tłuszczu, pieczone w pergaminie i foli aluminiowej.

Stosowana jest w schorzeniach przewodu pokarmowego, okresach rekonwalescencji, w stanach gorączkowych, w żywieniu osób starszych. W diecie tej ogranicza się spożycie produktów i potraw tłustych, półproduktów wzdymających, zawierających stosunkowo dużo błonnika, wędzonych, potraw smażonych, pieczonych w tradycyjny sposób ostro doprawionych.

Przewidziana jest dla osób z nadwagą lub otyłością, stosowana jest również w początkowym okresie rekonwalescencji po przebytych niektórych chorobach. Zadaniem diety jest zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą lub otyłością i uzyskanie należytej masy ciała. Zmniejszenie masy ciała uzyskuje się przez obniżenie wartości energetycznej diety poniżej dobowego zapotrzebowania danej osoby. Dieta niskokaloryczna dostarcza odpowiedniej ilaści białka, witamin i składników mineralnych. Zmniejszenie wartości energetycznej diety uzyskujemy przez zmniejszenie ilości tłuszczu , w pierwszej kolejności dodawanego do potraw, ale i tłuszczu występującego w produktach spożywczych. Zmniejsza się ilość produktów bogatych w węglowodany.

wyłacznie dla osób posiadajacych waźne wskazanie lekarskie

Dieta bezglutenowa stosowana jest u osób nie tolerujących glutenu. w naszej diecie całkowicie eliminujemy produkty zawierające gluten. Z diety wykluczamy przetwory z pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i owsa. Zastąpione są one przez produkty nie zawierające glutenu, naturalnymi produktami bezglutenowymi takimi jak: wyroby z ryżu, kukurydzy, gryki, prosa, skrobi ziemniaczanej. Poza eliminacją z jadłospisu tradycyjnych produktów zbożowych takich jak: pieczywo, makarony, kasze, płatki, mąkę, ciasta słodycze, wykluczamy również przetwory do których mogła być dodana mąka lub sam gluten.

Dieta 1000kcal jest najbardziej znaną i polecana jako skuteczny sposób odchudzania. W diecie tej zmniejsza się ilość produktów zawierających tzw. puste kalorie czyli duże ilości tłustego mięsa, tłustych wędlin, sery (w szczególności żółty). Wyłączamy ostre potrawy, pobudzające apetyt. Dieta 1000 kcal dostarcza do naszego organizmu niezbędne składniki takie jak białko, tłuszcze, węglowodany w odpowiednich ilościach. Dietę tą będziesz mógł kontynuować w domu, nauczymy Cie jak zdrowo jeść i nie tyć:)